O K 1 T V L

Domů Moje zařízení Zajímavé odkazy Foto - rozhledny Foto - Jizerské hory Výpočty

PSK - digitální provoz prakticky


Přesto že mám nejraději telegrafii, pustil jsem se také do digitálních módů. Různí prodejci nabízí kompletní vybavení pro vysílání, ale to mi připadá zbytečně drahé a také si myslím, že pro tak jednoduché a pohodlné vysílání bych už neudělal vůbec nic.
Používám stolní počítač se sériovým portem , YAESU FT-817 a mimo domov malý netbook.
Základní zapojení je jednoduché a dá se najít na nmoha stránkách na internetu nebo v literatuře.
interface.jpg, 33kB


Transformátory mají 600 Ω, jsou v poměru 1:1 a dají se sehnat v PS Elektronic asi za 80 kč pod názvem TRS 1/1. Konektory do PC a do TRCVR jsem sehnal v prodejně GES. LED svítí v době vysílání.
U IC 718 se mi nedařilo spustit vysílání. Optočlen 4N25 má zřejmě vyšší odpor, než je třeba ke spuštění vysílání TRCVR. Proto jsem musel mezi vývody optočlenu 4 a 5 připojit odpor 470 Ω (pokud je odpor menší, TRCVR zůstává trvale sepnutý). Při použití různých TRCVR je možné zapojit k odporu vypínač a pak ho podle potřeby vypínat. U FT817 být odpor nemůže, TRCVR je trvale sepnutý.
konektor ft817.JPG, 49kB
Zapojení konektoru pro YAESU FT 817


Z výstupu zvukové karty jde signál přez oddělovací transformátor a potenciometr na kontakty konektoru DATA IN a GND. Ze vstupu zvukové karty jde signál přez trafo na kontakty DATA OUT a GND, z optočlenu připojíme kontakty na PTT a GND.
Datový konektor pro FT-817 prodávají v prodejně GES pod označením SE-DIO M06. Je to MINI-DIN zástrčka kabelová 6pólová.

Konektor pro ICOM IC-718 je SE-DIO 13. Je to zástrčka kabelová DIN 13
konektor pro IC718.jpg, 48kB
Zapojení konektoru pro IC 718


Potenciometr 10 kΩ slouží k nastavení modulace. Vše by fugovalo i bez potenciometru, ale modulace by se musela nastavovat zesílením v počítači a to je zbytečně složité a nepraktické. Já ladím modulaci při každé změně frekvence nebo výkonu.
Notebooky už dnes nemají sériový port pro ovládání TRCVR, proto jsem si koupil převodník COM-USB. Používám "1KB SWEEX redukci USB na sériový port RS232" a nemám problémy. Slyšel jsem, že tyto převodníky někdy zlobí, ale v tomto využití se používá jen funkce ZAPNUTO - VYPNUTO, tak problémy nejsou.
Malé netbooky někdy mají jen jeden audio vstup/výstup, ale to jsem vyřešil externí zvukovou kartou přes USB, takže výstup netbooku nevyužívám.
sériový port.jpg, 48kB
Zapojení sériového portu
Program pro digitální provoz

Pro tyto provozy existuje mnoho programů. Jedním z nich a často používaným je např MixW . Je to program placený, ale na nějakou dobu ho lze používat zdarma (na vyzkoušení).
MixW.jpg, 48kB

Nastavovat se toho moc nemusí. Při prvním zapnutí je třeba nastavit značku, jméno, lokátor a zem. U neregistrované verze se tyto údaje musí nastavit při každém spuštění programu. Dále je třeba nastavit "Configure - TRCVR CAT/PTT..." v horní části tabulky nastavit značku TRCVR a pod ní nastavit přesný typ. Dále se musí nastavit port "PTT & CAT interface", jinak se nespustí vysílání. Použitý COM bývá označen hvězdičkou.
MixW nastavení.jpg, 48kB

Potom je třeba nastavit makra. Při kliknutí na makro pravým tlačítkem se zobrazí nabídka, kde je třeba zadat název "Label" a vysílaný text. Na začátku musí být TX a na konci RXANDCLEAR, aby vysílání samo začalo a samo skončilo.
Makra.jpg, 48kBNastavení TRCVR pro vysílání

Při vysílání je třeba správně nastavit modulaci. Pokud nastavím nízkou, nikdo mě neuslyší, pokud nastavím moc vysokou, budu rušit ostatní, každý, kdo uvidí můj signál na vodopádu, "něco" si o mě pomyslí. Také můžu odpálit koncové tranzistory v TRCVR, protože plný výkon jde do antény během celé relace. U zařízení, která mají svůj ukazatel ALC, je to jednoduché. Potenciometrem v interface nastavím úroveň modulace tak aby se na měřáčku začala objevovat první čárka. Mám zkušenosti, že při každém přeladění frekvence musím modulaci doladit. Proto je výhodné mít ladění po ruce. Pokud nemám tuto možnost, ale mám wattmetr, pomalu zvyšuji modulaci. V okamžiku, kdy se ručička wattmetru zastaví, začíná pracovat ALC. Malinko modulaci vrátím zpět a mám nastaveno.
Nastavení pro příjem udělám nastavením citlivosti mikrofonu nebo LINE IN v počítači tak, aby se mi tam zobrazovalo jen to, co potřebuji.


Počet návštěv http://pocitadlo.zeal.cz/WEBcount/